Co sprawia, że Coravin jest rewolucyjnym systemem do otwierania wina?

Co sprawia, że Coravin jest rewolucyjnym systemem do otwierania wina?
11 stycznia, 2018 admin@desabor.pl
Coravin blog 4

Od kiedy Coravin pojawił się na rynku, eksperci określili go najbardziej innowacyjnym narzędziem dla miłośników wina od czasów korkociągu.  Przyczyna tego jest prosta, chociaż w praktyce funkcjonalność tego systemu do otwierania butelek bez wyjmowania korka stanowi historyczny krok do przodu.  System  do wina Coravin pozwala na serwowanie wina z butelki bez wyjmowania korka, sprawiając, że butelka następnie zamyka się tak, jakby nigdy nie była otwarta, umożliwiając w ten sposób przechowywanie wina przez długi czas w nienaruszonym stanie.

Wino, które nie zostanie spożyte, pozostaje w butelce nie tracąc ani odrobiny ze swojej esencji, a to dlatego, że korek przez cały ten czas pozostaje wiernym ochroniarzem wina. 

W tym celu system  Coravin wbija przez korek teflonową  igłę w celu wprowadzenia rozprężonego argonu, szlachetnego gazu wytwarzającego ciśnienie w środku butelki, co umożliwia serwowanie wina bez wyjmowania korka z butelki. W ten sposób osiąga się naturalny rozwój wina, gdyż zapobiega się wystawianiu wina na działanie tlenu. 

Tym samym my wszyscy, którzy posiadamy własne piwniczki z wybranymi winami leżakującymi  żeby otworzyć je na specjalną okazję, możemy delektować się nimi do woli, kiedy przyjdzie nam na to ochota, nie obawiając się, że nie dokończymy butelki i pozwolimy, żeby reszta tego znakomitego wina uległa zepsuciu. 

Aby to potwierdzić, w laboratoriach Coravin przez szereg lat dokonywano licznych prób  smaku z udziałem sommelierów, enologów i mistrzów wina, polegających na porównywaniu produktu z butelek uprzednio  otworzonych   z produktem z innych butelek, których nigdy nie otwarto. Dlatego dzisiaj system  do przechowywania wina Coravin znajduje się w wiodących restauracjach świata i nie brakuje go w domach prawdziwych miłośników i znawców wina.

Za naszym systemem Coravin, którego premiera nastąpiła w 2013 roku, kryją się także prestiżowe nagrody takie jak “Best of what’snew 2013” (Popular Science); „Najbardziej innowacyjny produkt w świecie wina (magazyn RevueduVin de France, 2013), złoto w kategorii dóbr konsumpcyjnych w konkursie Edison Awards 2014; oraz Silver Stevie w kategorii ”Innowacja roku” w konkursie American Business Awards 2014. 

Doszedłszy do tego miejsca, zachęcamy Ciebie do otwarcia butelki za pomocą systemu Coravin i wzniesienia toastu kieliszkiem wina z Twojej najlepszej kolekcji.  Bez obaw, bo wino pozostałe w butelce będzie smakować tak samo, kiedy będziesz czytać kolejny post.